The Hammerhead Consort
bezpośrednia transmisja koncertu w Radiu NET
poniedziałek, 12 czerwca 2000, godz. 17.00
w ramach 12. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich "Confiteor"
Założony w 1990 roku kanadyjski Hammerhead Consort jest zespołem, w skład którego wchodzi dwoje pianistów (Corey Hamm i Haley Simons) i dwóch perkusistów (Trevor Brandenburg i Darren Saylin). Tuż po powstaniu, w 1991 roku zespół wygrał Krajowy Konkurs Muzyczny CIBC. Krótka historia zespołu obfituje w nagrody i wyróżnienia, wśród których należy wymienić nagrodę sir Harold MacMillan Memorial Foundation (1992), nagrodę dla Najlepszego Nagrania Klasycznego Stowarzyszenia Przemysłu Fonograficznego Prowincji Alberta (1993 za debiutancką płytę dla Arktos Recordings), a także granty od CBC, Fundacji Sztuki Prowincji Alberta, Canada Council i inne.
Inną stroną działalności Hammerhead Consort jest zamawianie kompozycji na unikalny skład instrumentalny zespołu. Na drugiej płycie dla Arktos Recordings zatytułowanej Traffic (1999), znajduje się szereg utworów napisanych specjalnie dla zespołu (w tym utwór tytułowy skomponowany przez Davida Scotta z kanadyjskiej prowincji Winnipeg). Nagranie to zostało wysoko ocenione przez krytykę (4 na 5 gwiazdek w Vancouver Sun). Koncerty zespołu spotykały się z wielkim uznaniem krytyki i publiczności zarówno na Festiwalu Nowej Muzyki w Edmonton, Festiwalu Muzyki Współczesnej "Resound", jak i na koncertach własnych.
Hammerhead Consort zamówił dotąd ponad 30 utworów, ale podczas gdy pierwsze lata istnienia zespołu były obiecujące, rok 2000 niesie ze sobą wyjątkowe wydarzenia. Powstało jeszcze więcej utworów napisanych specjalnie dla nich, w tym po raz pierwszy w historii muzyki koncert skomponowany specjalnie na fortepian, perkusję i orkiestrę. Hammerhead Consort zamówił ten koncert (przy szczodrym wsparciu finansowym Fundacji Sztuki Prowincji Alberta oraz CBC) u Howarda Bashawa, znanego kompozytora kanadyjskiego. Premiera utworu Bashawa zatytułowanego "Koncert na Dwa Fortepiany Perkusję i Orkiestrę" odbędzie się 1 marca 2000 na zakończenie Kanadyjskiego Konkursu Koncertowego w Winspear Centre w Edmonton, a zespołowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Edmonton.
Rok 2000 zaczął się dla Hammerhead Consort wielkim sukcesem, a mianowicie lutowym debiutem na cieszącym się światową renomą Festiwalu Muzyki Nowej Winnipeg, gdzie po samodzielnym koncercie, na którym wykonywali utwory Kima Hellwega, Davida Scotta, Howarda Bashawa, Jima Harley'a i Lukasa Fossa spotkali się z uznaniem zarówno krytyki jak i publiczności. W recenzja używano takich wyrażeń jak "znakomity", "tour de force", a także "prawie tysiąc gorąco reagujących wielbicieli" przybyło na koncert (Winnipeg Sun).
Wśród projektów planowanych na rok bieżący znajduje się nagranie z towarzyszeniem profesjonalnego chóru Pro Coro Canada, na którym znajdzie się poruszająca, ale niesłusznie mało znana kameralna wersja Karminy Burany Carla Orffa. Hammerhead Consort wykona ten utwór z towarzyszeniem Pro Coro w trakcie Konferencji Międzynarodowego Sympozjum Pedagogów Muzycznych (ISME), która odbędzie się w czerwcu b.r. w Edmonton.
Hammerhead Consort został także zaproszony na Światowy Kongres Saksofonowy odbywający się w czerwcu w Montrealu. Kompozytor Charles Stolte przygotowuje nowy utwór na kwartet saksofonowy i unikalne instrumentarium Hammerhead Consort.

Pianista Corey Hamm działa aktywnie promując i wykonując muzykę współczesną zarówno jako solista, jak i we współpracy z innymi muzykami.
W 1998 został on wybrany zwycięzcą lutowego tourne Debut Atlantic i zdobywcą drugiego miejsca w Konkursie na Wykonanie Współczesnej Muzyki Fortepianowej im. Echardta-Gramarté w 1995 r. w Brandon (Manitoba, Kanada). Niedawno dał także solowy recital fortepianowy w Narodowym Centrum Sztuki w Ottawie, w ramach serii Debut.
Corey Hamm studiował u następujących pianistów: Ernesto Lejano, Stéphane Lemelin i Marek Jabłoński. Dzięki dwóm kolejnym stypendiom Fundacji Johanna Staussa mógł wyjechać do salzburskiego Mozarteum, gdzie studiował u Claude'a Helffera (1993), Sergio Perticaroli (1992) i Karla-Heinza Kemmerlinga (1992). Oprócz tego Hamm brał udział w letnich programach Marka Jabłońskiego w Banff Centre. W latach 1993, 1994 i 1997 studiował w Francuskim Instytucie Pianistycznym w École Normale w Paryżu. W tym okresie uczył się u Henri'ego Dutilleux i wykonywał jego utwory przed samym kompozytorem oraz jego żoną, pianistką Genvieve Joy, a także intensywnie z nimi współpracował zarówno prywatnie, jak i w trakcie zajęć mistrzowskich. W czasie pobytu w Paryżu w 1997 r. Corey Hamm współpracował z Henri Dutilleuxem przy nagraniu jego całego dzieła fortepianowego dla wytwórni Arktos. Corey Hamm trzykrotnie reprezentował prowincję Alberta w Narodowym Konkursie Muzycznym CIBC, a jego wykonania solowe oraz wraz z zespołami kameralnymi były wielokrotnie transmitowane przez stację radiową CBC. Jego plany na przyszłość obejmują nagranie dla wytwórni Arktos płyty Etiud Fortepianowych Ligetiego.

Haley Simons otrzymała licencjat muzyczny na Uniwersytecie Alberta za pracę pod kierunkiem Dr Ernesto Lejano, a studia magisterskie, dzięki pełnemu stypendium, ukończyła pod kierunkiem Johna Perry'ego w Szkole Muzycznej Sheperda na Uniwersytecie Rice'a w Houston w Teksasie. Następnie studiowała w Banff Centre i Mozarteum w Austrii, dzięki stypendium Fundacji Johanna Straussa. W 1989 r. otrzymała stypendium na uczestnictwo w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki w Alkmaar, w Holandii. Studiowała pod kierunkiem takich renomowanych pedagogów, jak Marek Jabłoński, Claude Heffner, Jan Wyn, Karl-Heinz Kemmerling, Germaine Mounier i Adam Wibrowski. Poza solowymi recitalami w Albercie, Ontario, Teksasie, Ohio, Illinois, Austrii i Holandii, Haley Simons współpracowała z Orkiestrą Św Cecylii, Młodzieżową Orkiestrą Edmonton, Orkiestrą CFRN-TV i Orkiestrą Symfoniczną Edmonton oraz wielokrotnie występowała w radiu i telewizji. Haley Simons zdobyła wiele nagród i wyróżnień na Kanadyjskim Konkursie Muzycznym, Alberta Culture, Konkursie Młodych Pianistów oraz na Festiwalu Muzycznym Kiwanis, a także otrzymała od Alberta Culture zaproszenie na tourne koncertowe po Rosji w lecie 1991 r. Pani Simons otrzymała niedawno tytuł doktora w dziedzinie muzyki na Uniwersytecie Rice'a, a obecnie pracuje na Wydziale Pianistycznym Alberta College Conservatory of Music.

Darren Salyn grający na instrumentach perkusyjnych, posiada licencjat muzyczny Uniwersytetu Alberty, gdzie studiował pod kierunkiem Briana Jonesa. Koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Edmonton oraz z Orkiestrą Operową Edmonton. Poza głównymi studiami brał udział w letnich sesjach w Music Academy of the West pod kierunkiem Mitchella Petersa. Wśród pozostałych jego nauczycieli należy wymienić Andre Morina, Ala Paysona, Leigha Howarda Stevensa i Louisa Chorbonneau. Obecnie pracuje na własny rachunek udzielając lekcji w rejonie Edmonton.

Trevor Brandenburg posiada licencjat w dziedzinie muzyki Uniwersytetu Alberty, gdzie studiował instrumenty perkusyjne pod kierunkiem Briana Johnesa. Współpracował z Orkiestra Symfoniczną Edmonton, chórem Pro Coro Canada i teatrem Citadel. Brał udział w nagraniu dziewięciu płyt od rocka do muzyki klasycznej, wśród których znalazły się nagrania Hammerhead Consort, jego ulubione, Towarzystwo Kompozytorów Koncertowych Edmonton i dwa wraz z Narodową Orkiestrą Młodzieżową. Grał także z letnimi orkiestrami szkolnymi, takimi jak Music Academy of the West (1990 i 1991 podczas studiów pod kierunkiem Mitchella Petersa) oraz Narodowa Kanadyjska Orkiestra Młodzieżowa (1992, 1993 i 1996 podczas studiów u Alexa Lepaka i Andre Morina). Pomoc Fundacji Sztuki Prowincji Alberta dała mu możliwość studiowania pod kierunkiem wirtuoza marimby Leigha Howarda Stevensa w maju 1993 r., a dzięki funduszom Fundacji Johanna Straussa studiował u Petera Sadlo w salzburskim Mozarteum w sierpniu 1993 r.
Wykonania Trevora Brandenburga, w tym jego recital solowy w 1993 r., były transmitowane lokalnie i na cały kraj przez radio CBC. Obecnie pracuje jako wykładowca w filii Alberta College Conservatory of Music.

jak słuchać?
utwory
powrót
© 2000 ZKP Kraków & PPRI Radio NET. Transmisja powstała we współpracy z Radiem Tatoromomama.